Kto powalczy o zaprzęgowy Puchar Narodów w Baborówku?

Baborówko Driving Show 2022 w dniach 2–4 września 2022 roku to międzynarodowe oficjalne zawody w powożeniu zaprzęgami i jedne z 5 imprez na świecie w randze CAIO4*. W ramach wydarzenia odbędzie się Puchar Narodów w zaprzęgach czterokonnych i parokonnych. Zawody wyłonią także Mistrza Polski w zaprzęgach czterokonnych. 

Na liście startowej znalazło się 38 zaprzęgów. W konkursie CAIO4*-H4 wystartuje 16 zespołów z 7 państw, a w ramach Pucharu Narodów w zaprzęgach czterokonnych rywalizować będą zespoły z Australii, Holandii, Niemiec i Polski. Na starcie zamelduje się m.in. lider rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) w zaprzęgach czterokonnych – reprezentant Australii, Boyd Exell.

W konkursie CAIO4*-H2 wystąpią 22 pary z 7 państw, a o zwycięstwo w Pucharze Narodów par walczyć będą ekipy z Czech, Holandii, Niemiec, Szwecji i Polski. W tych zawodach zobaczymy m.in. zawodnika, znajdującego się na drugiej pozycji w rankingu FEI w zaprzęgach parokonnych – reprezentującego Niemcy Sandro Koalicka.

Dzięki wsparciu mecenasa zawodów, pana Romana Roszkiewicza, łączna pula nagród wyniesie niebagatelną w konkurencji zaprzęgów kwotę 350 000 zł.

Szczególnie widowiskowa i emocjonująca będzie rywalizacja zaprzęgów czterokonnych. Zawody tej rangi są niezwykle trudne i wymagają od zespołów ogromnych umiejętności. Organizację zawodów w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi umożliwia imponująca infrastruktura sportowa Baborówka, w tym m.in. plac kwarcowy z systemem podsiąkowym o wymiarach 12 000 mkw. To w tej chwili największy plac kwarcowy w Polsce.

Zawody Baborówko Driving Show 2022 odbędą się w formacie: piątek – ujeżdżenie; sobota – maraton oraz niedziela – konkurs zręczności i ceremonie dekoracji.

Master listy do pobrania tutaj.

To pierwsze międzynarodowe zawody w powożeniu zaprzęgami w Baborówku. Mimo debiutu w organizacji wydarzenia w tej konkurencji na tym poziomie, Międzynarodowa Federacja Jeździecka przyznała Ośrodkowi Jeździeckiemu Baborówko prawo organizacji Pucharu Narodów.

Ośrodek Jeździecki Baborówko znany był do tej pory z organizacji międzynarodowych zawodów WKKW i skoków przez przeszkody, podczas których gościł najbardziej utytułowanych zagranicznych i polskich zawodników, mistrzów olimpijskich, mistrzów świata i liderów rankingu FEI, jak np. reprezentantów Niemiec Michaela Junga i Ingrid Klimke czy brytyjskiego WKKW-istę Oliwera Townenda.