Stowarzyszenie Jeździeckie Baborówko rozpoczęło działalność w 2006 roku. Jego członkami są zawodowi sportowcy, jeźdźcy rekreacyjni oraz miłośnicy jeździectwa z naszego Ośrodka i zaprzyjaźnionych stajni. Reprezentanci Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko startują w konkurencjach WKKW, skoków przez przeszkody i ujeżdżenia na zawodach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, biorą udział z sukcesami w Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Polski Młodych Koni oraz Pucharze Polski WKKW. Stowarzyszenie jest zarejestrowane w Polskim Związku Jeździeckim.

Celem statutowym Stowarzyszenia – oprócz krzewienia kultury jeździeckiej oraz udziału jego reprezentantów w zawodach – jest organizacja imprez jeździeckich i hodowlanych. Stowarzyszenie jest organizatorem Festiwalu Jeździeckiego Baborówko – międzynarodowych zawodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego oraz jednej z największych imprez jeździeckich w Polsce. Od 2016 roku w kalendarzu sportowym naszego ośrodka znajduje się Baborówko Horse Sale Show – międzynarodowe zawody WKKW oraz aukcja koni sportowych z predyspozycjami do WKKW i skoków przez przeszkody. Stowarzyszenie Jeździeckie Baborówko od 2011 roku jest także współorganizatorem cyklu halowych imprez jeździeckich CAVALIADA.

W opublikowanym w listopadzie 2018 roku przez Polski Związek Jeździecki rankingu we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego za rok 2018 Stowarzyszenie Jeździeckie Baborówko zdobyło pierwsze miejsce. Na swoim koncie w tym roku Stowarzyszenie ma także brązowy medal Pucharu Polski WKKW w kategorii klubowej.

Zapraszamy do dołączenia do Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko.

Reprezentanci Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko

WKKW – nazywane koroną sportów jeździeckich – jest szczególnie efektowną konkurencją. Składa się z trzech prób: ujeżdżenia, próby terenowej i skoków przez przeszkody, dzięki czemu konkurencja ta obejmuje wszystkie aspekty jeździectwa: harmonię pomiędzy jeźdźcem i koniem, wytrzymałość oraz precyzję, zwinność i technikę.
Skoki przez przeszkody – jedna z najbardziej popularnych konkurencji jeździeckich, w której na parkurze konkursowym para jeździecka ma do pokonania w określonym czasie tor, składający się z kilkunastu przeszkód o różnej wysokości i różnej budowie.
Ujeżdżenie – jedna z trzech (obok skoków przez przeszkody i WKKW) olimpijskich konkurencji jeździeckich. W ujeżdżeniu podczas przejazdy na czworoboku para jeździecka wykonuje elementy takie jak: piaffe, passage, piruety, zmiany nogi, ciągi. W ocenie sędziowie oceniają ruch konia, swobodę chodów, elastyczność i rozluźnienie zwierzęcia oraz precyzję wykonania poszczególnych elementów przejazdu.