Sukces Polaków w konkursie olimpijskim

Sobota na Festiwalu Jeździeckim Baborówko to przede wszystkim próba terenowa. Największą uwagę niewątpliwie przykuł konkurs olimpijski - CCIO4*. Polacy znajdują się na miejscu pierwszym zarówno drużynowo, jak i indywidualnie. Jutro czeka nas ostatnia próba - skoki przez przeszkody. Wyłonią one szczęśliwą reprezentację, która uzyska kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Sobotnia próba terenowa zakończyła się sukcesem Polaków - w konkursie kwalifikacyjnym o trofeum LOTTO zajmują pierwsze miejsce. Najlepiej przejechała Wiktoria Knap oraz Quintus 134, która cross pokonała bezbłędnie i aktualnie znajduje się na miejscu drugim w klasyfikacji indywidualnej (33,5 pkt). Pierwszy jest Jan Kamiński z koniem Jard, który po obydwu próbach uzyskał wynik 32,6 punktów. Przed nami już tylko ostatni dzień zawodów - skoki przez przeszkody, od których zależy, czy Polacy zakwalifikują się drużynowo na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Z klasyfikacji drużynowej odpadli Węgrzy, po rezygnacji Balázsa Kaizingera oraz eliminacji Noémi Doerfer.

“Myślę, że gdybym jechał troszeczkę ryzykowniej, to byłbym w czasie bez problemu, ale wiedziałem, że muszę dla kraju dojechać do końca. (...) Słyszałem o upadku. Z jednej strony oczywiście radość, z drugiej strony wszyscy zawodnicy - nieważne z jakiego są kraju - stresują się, ponieważ wiemy, że nam to również może się zdarzyć.” - mówi reprezentant Polski w konkursie olimpijskim CCIO4*-L, Jan Kamiński.

Niewątpliwie z największym emocjami wiąże się również najwyżej dotowany konkurs CCI4*-S o pulę nagród 320 000 zł. Tutaj na miejsce pierwsze awansował Christoph Wahler wraz z Carjatan S z sumą punktów 27,9. Tuż za nim plasuje się Robin Godel oraz Grandeur De Lully CH (30,2 pkt), a na miejscu trzecim znajduje się Mistrz Olimpijski Michael Jung oraz Kilcandra Ocean Power (31,8 pkt). Na miejsce czwarte spadł dotychczasowy lider Jerome Robine.

“Bardzo lubię tu być. Byłem tutaj już dwa razy i zdecydowałem się przyjechać po raz kolejny. To moje ostatnie przygotowanie przed CCI5*, a to jest idealne miejsce - świetny cross, bardzo techniczny.” - mówi reprezentant Niemiec, Jerome Robine.

Ostatni konkurs czterech gwiazdek był dużym zaskoczeniem, ponieważ po próbie terenowej całkowicie zmieniła się czołówka CCI4*-L o trofeum KOWR. Pierwsze miejsce na ten moment zajmuje Finka Sanna Siltakorpi wraz z Bofey Click (35,5 pkt), drugie Holenderka Janneke Boonzaaijer z Acsi Champ De Tailleur (36,7 pkt), a trzecie Niemka Elena Otto-Erley i Finest Fellow (37,7 pkt).