Zaprzęgowy Puchar Narodów w Baborówku już za miesiąc

W pierwszy weekend września w Baborówku odbędą się międzynarodowe zawody w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi i parokonnymi – CAIO4* Baborówko Driving Show 2022 (2–4 września). W ramach wydarzenia rozegrany zostanie m.in. prestiżowy Puchar Narodów w tej konkurencji.

Spodziewamy się, że do Baborówka przyjadą najlepsi zawodnicy powożenia z całej Europy, by rywalizować w Pucharze Narodów. CAIO4* to ogromne wyzwanie. Podejmujemy je z pokorą, ale towarzyszy nam jednocześnie wielka ekscytacja. Nie możemy się doczekać emocji, jakie niesie ze sobą powożenie, zwłaszcza tej rangi. Czekamy na zaprzęgowców, by poznali słynną już gościnność Baborówka. – mówi Henryk Jan Święcicki, dyrektor zawodów.

Puchar Narodów zostanie rozegrany w konkursach CAIO4*-H4 i CAIO4*-H2. Dodatkowo, konkurs CAIO4* H4 wyłoni Mistrza Polski w zaprzęgach czterokonnych. Zawody tej rangi wymagają odpowiedniej infrastruktury sportowej, którą Ośrodek Jeździecki Baborówko posiada. Obecnie składają się na nią m.in. trzy place kwarcowe z systemem podsiąkowym o powierzchni: 12 000 mkw. (największy na ten moment plac kwarcowy w Polsce, oddany do użytku w 2022 roku), 7 000 mkw. oraz 2 000 mkw.

Baborówko Driving Show 2022 to jedne z 5 imprez na świecie w randze  CAIO4*. Na uwagę zasługuje także niebagatelna w zawodach zaprzęgowych pula nagród. Dzięki zaangażowaniu mecenasa zawodów, pana Romana Roszkiewicza, zawodnicy będą rywalizować o nagrody finansowe w łącznej wysokości 350 000 zł.

Baborówko słynie także z doskonałej atmosfery oraz świetnej organizacji, która sprzyja nie tylko kibicom, ale także zawodnikom. Ramowy program zawodów zakłada, że w piątek odbędzie się ujeżdżenie. Sobota to maraton, a w niedzielę rozegrany zostanie konkurs zręczności i odbędą się ceremonie dekoracji.

To pierwsze międzynarodowe zawody w powożeniu zaprzęgami w Baborówku. Mimo debiutu w organizacji wydarzenia w tej konkurencji na tym poziomie, Międzynarodową Federacja Jeździecka przyznała Ośrodkowi Jeździeckiemu Baborówko prawo organizacji Pucharu Narodów.

Ośrodek Jeździecki Baborówko znany był do tej pory z organizacji międzynarodowych zawodów WKKW i skoków przez przeszkody, podczas których gościł najbardziej utytułowanych zagranicznych i polskich zawodników, mistrzów olimpijskich, mistrzów świata i liderów rankingu FEI, jak np. reprezentantów Niemiec Michaela Junga i Ingrid Klimke czy brytyjskiego WKKW-istę Oliwera Townenda.